Архив хәбәрләре

2019 елның 14 октябре, дүшәмбе

13 октябрь - Авыл хуҗалыгы хезмәткәрләре көне. Бу көнне Югары Ослан районы Ворошилов исемендәге колхозны үз бакчалары белән шаулаткан республика сводокларында Югары Ослан районы эшләгән чорларны искә алмый булмый.

Павел Яковлевич Орешин 1953 елда Ворошилов исемендәге колхозны җитәкли (соңрак «Путь к коммунизму»), 12 ел җитәкчелек итү дәверендә колхоз "миллионер" була. Чиста акча алып, Казан базарларында үз продукцияләрен саттылар.
 1959 елда, барысы да «таякчыклар» өчен эшләгәндә, «Путь к коммунизму» колхозы акчалата түләүгә күчә.

1961 елда колхоз тәҗрибә-күрсәтмә дип таныла. ТАССРның 40 еллыгына колхозга «Коммунистик хезмәт колхозы»дигән мактаулы исем бирелә. Алар янына илнең башка төбәкләреннән, чит илләрдән дә җитәкчеләр килде.

Мондый нәтиҗәләр, иң беренче чиратта, якташларыбызның тырыш хезмәте:

Захарова Мария Егор Кызы.- 1955 елда «республиканың иң яхшы сыер савучысы» исеме бирелде, «Почет Билгесе» ордены белән, КПССның Ххіісъезд делегаты, 1954 һәм 1957 елларда ВДНХда катнашучы, анда бронза һәм ике көмеш медаль белән бүләкләнгән (фото: Кызыл мәйдан 1961, уңнан беренче).

Акутина Екатерина Степановна, Ленин ордены белән бүләкләнгән алдынгы сыер савучы, Мәскәү ВДНХда катнашкан, анда алтын медаль алган.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: