Архив хәбәрләре

2020 елның 27 мае, чәршәмбе

27 май-Татарстан АССР төзелү турында декрет чыккан көнне, Югары Ослан районында булган һәм фотодокументларда теркәлгән 10 әһәмиятле һәм якты вакыйганы искә төшерәбез. Чөнки район тарихы – бөтен республика тарихының 100 еллык пазлларының берсе.

Бу авыл хуҗалыгында тарихи рекордлар да: 1983 елда ашлык тапшыру буенча Югары Ослан районы беренче тапкыр КПССның Татарком комитеты сводкасын җитәкли һәм 2007 елда сөт буенча иң югары күрсәткеч, районга куәтле «Красный Восток –Агро " инвесторы килгәннән соң»;

- Идел елгасы аша 1981-1989 елларда күпер төзү, ул туган районга гына түгел, бөтен Идел аръягы зонасына да икътисади ыргылыш ясады;

- президентларның 1994 елда Югары Осланның гүзәл ярында тарихи очрашуы; 1995,2015,2016 елларда район үзәгендә Парклар ачу; 2013 елгы Универсиада Уты Эстафетасы һәм, әлбәттә инде, Россия масштабындагы вакыйга-яшь Иннополис шәһәре капсуласын салу.

Ә «На Волге широкой», «Татарстан» журналларының («Татарстан Республикасы Дәүләт архивы "  фондларыннан) уникаль кадрларыннан төзелгән кечкенә генә фильм Совет кинотеатрларында сәнгать фильмнарын карау алдыннан безне колхоз тормышының Кара-Ак үткәненә төшерәчәк.

1. «Луч Октябрь» колхозы (Шылаңгы авыл советы), Потягунина сыер савучы, 1937 ел.

2. Колхоз. Молотова, ындыр табагы, Печище авылы тегермәне, 1937 ел.

3. Колхоз болыннары.Ворошилова с. в., сыер савучы Е.С. Акутина, 1957 ел.

4. Пар, 1986 ел.

5. "Куралово" совхозы (Ахтонов в. А., Антонов Н. Е., Иванов а. я.) 1975 ел, «үсеш баскычлары», 1981 ел.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: