Терлекчелек мәсьәләләре буенча зона семинары

2020 елның 27 июне, шимбә

Бүген Апас муниципаль районының "Ибраһимов Т.К." авыл хуҗалыгы предприятиесе базасында терлекчелек мәсьәләләре буенча Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы тарафыннан оештырылган зона семинары булды.

Семинарда республикада терлекчелекне интенсив үстерү, шулай ук терлек азыгы әзерләүнең үзенчәлекләре турында министр урынбасары Ленар Гарипов чыгыш ясады. Нотыкта сөт терлекләренең продуктлылыгын арттыруга, технологик процессларны цифралаштыруга, туклыклы элементлар югары булган терлекләр өчен сыйфатлы азык әзерләүгә аерым игътибар бирелде.

Татарстан Республикасы Баш ветеринария идарәсе башлыгы Алмаз Хисаметдинов үз чыгышында 6 айга кадәр яшь мөгезле эре терлекләрне карау һәм ашату турында җентекләп сөйләде. Барлык зоотехник һәм ветеринария чараларын үтәгәндә һәм үтәгәндә бозаулар 6 айга 200 килограммга җитәргә тиеш. Бу бигрәк тә ана баш саны өчен мөһим.

Нәсел идарәсе башлыгы Рифат Зарипов семинарда катнашучыларга югары продуктлы терлек орлыгы белән тәэмин итүчеләр турында мәгълүмат җиткерде, шулай ук сыерларны ясалма орлыкландыру буенча хезмәт күрсәтүче оешмалар турында хәбәр итте.

Семинарның практик өлеше сөт-товар фермасында узды, анда предприятие белгечләре "Deri komp" көтүе белән идарә итү буенча программа белән тәэмин итү эше, таналарны ясалма орлыкландыру эше, эре мөгезле яшь терлекләрне карау буенча эшләрне оештыру турында җентекләп сөйләделәр.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: