Архив хәбәрләре. ТАССРның 100 еллыгына.

2020 елның 29 октябре, пәнҗешәмбе

29 октябрь-комсомолның туган көне, кемгәдер бу таныш булмаган дата, әмма 40 ел эчендә яшьлекләрнең күпчелеге өчен ул актив һәм якты яшьлек чоры турында җылы хатирәләр.

1991 елның 27 сентябрендә ВЛКСМның XXII гадәттән тыш корылтае комсомолның тарихи ролен Тулы дип игълан итә һәм ВЛКСМ оешмасы тарихы һәм оешмасы таркалу белән тәмамлана.

ВЛКСМ тарихы турында муниципаль архивта архив документлары калмады, чөнки 1991 елның көзендә КПСС райкомы һәм ВЛКСМ райкомы документлары аерым тәртиптә КПСС Өлкә Комитеты партия архивына тапшырылды.

Тик «Татарстан Республикасы Дәүләт архивы»ДБУ(Ф.4839 оп) шәхси архивларыннан һәм фондларыннан Югары Ослан активистлары тормышындагы Комсомол хроникасы фотосурәтләрен аз гына җыю тәкъдим ителде.1 йорт, оп.9 йорт.

Но небольшая подборка фотографий комсомольской хроники из жизни  верхнеуслонских активистов  была предоставлена из личных архивов и  фондов ГБУ «Госархив Республики Татарстан»(ф.4839 оп.1 д.1, оп.9 д.22).

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: