Сәүдә йортының су-пар тегермәне

2020 елның 19 ноябре, пәнҗешәмбе

Яр Буе Морквашы. «Королькова М.С. һәм Барабанова А. уллары белән» сәүдә йортының су-пар тегермәне, шулай ук Татарстан Республикасы Югары Ослан муниципаль районы территориясендә урнашкан мәдәни мирас объекты булып тора.

Зур кирпеч бина Иделнең уң як ярында диярлек су янында урнашкан. 1880-1890 елларда «м.с. Корольков һәм А. Барабанов уллары белән»сәүдә йорты хуҗалары тарафыннан төзелә. Су-пар тегермәнендә Бельгия җиһазлары эшли, ул 1892 елда беренче продукция — Иделнең түбән якларыннан китерелгән бодай онын бирә. Башлангыч билгеләнеше буенча производство бинасы 1920 нче еллар уртасына кадәр кулланыла. Бөек Ватан сугышы елларында элеккеге пар тегермәнендә Мәскәүдән эвакуацияләнгән Бабаев исемендәге кондитер фабрикасы урнашкан.
Фасадларда алтынчы каттагы укчылар тәрәзәләре бүлеп бирелә. Үзгәртеп кору елларында Татглавснаб Идел ярындагы корылманы кунакханә итеп үзгәртеп кору омтылышын кабул итте, әмма, кризис аркасында, моны эшли алмады. 2010 елда гына, ялангач диварларны шәхси инвестор сатып алганда, реконструкция планнары дәвам иттерелде. Өлешчә реставрация белән беррәттән бу елларда элеккеге тегермәнне кунакханә-пансионатка яңадан җиһазландыру да башкарылган.
 2012-2014 еллардагы эшләр барышында ябыклар торгызылды, биналарга яңа планировка ясалды. Фасадларның беренчел кызыл кирпеч йөзе шулай ук аларны буяу юлы белән үзгәртелгән. Гомумән алганда, тегермәннең тарихи фасады бозылмады.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: