Яңа елга  яңа планнар белән

2021 елның 19 гыйнвары, сишәмбе

2021 нче ел-Туган тел һәм Халык бердәмлеге елы һәм Югары Ослан районы оешуга 90 ел. Димәк, барлык булачак чаралар, вакыйгалар һәм фактлар юбилей даталарына юнәлдереләчәк.

2021 нче елның 14 нче гыйнварында Югары Ослан муниципаль районының Татар теле укытучыларының " Туган телләр һәм Халык бердәмлеге елының эш планын формалаштыру: чаралар, конкурслар, түгәрәк өстәлләр, ата-аналар һәм җәмәгатьчелек белән очрашулар.

Милли мәгариф һәм төбәкара хезмәттәшлек буенча методист Г.и. Дәүләтшина укытучыга район һәм ТР Мәгариф һәм фән министрлыгының 90 еллыгын бәйрәм итүнең төп планына кертелгән мөһим чаралар планын тәкъдим итте. Алар арасында аеруча зур әһәмияткә ия:

1. »Югары Ослан районы һәм Көнбатыш Татарстан: Тел, тарих һәм мәдәният " региональара фәнни-гамәли, тарихи-туган якны өйрәнү конференциясе.

2. Кичә – Югары Ослан районының милли тамырларына тарихи яктан үскән укытучылар – татар теле укытучылары, остазлары белән 8 укытучы белән очрашу. 21 февраль-Халыкара туган телләр көне

3. "Югары Ослан районының Татар авыллары тарихы" темасына иҗади очрашу (тарихчы, галим Б.Солтанбәков, композитор – якташыбыз Р. Гатауллин һәм театр артисты белән очрашу).Г. Камал Исемендәге Татар Дәүләт Академия Театры март, 2021 ел.)

4. Төбәкара хезмәттәшлек: Чувашия Республикасының Батыр районы кунакларын кабул итү. Дуслык күпере: "уртак тел, уртак уйлар". Август, 2021 ел.)

5. Ел саен үткәрелә торган "Рус телле балалар арасында татар телен белүче" конкурсы. Номинацияләр:

– татар шагыйренең шигырьләрен яттан сөйләү;

- Татарча текст уку;

- күрсәтелгән тема буенча диалог;

- татар телендә иҗади номер.

(21 февраль, Югары Ослан урта мәктәбе”)

Дәүләтшина Г. И.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: