Безнең танклар тизрәк

2021 елның 13 сентябре, дүшәмбе

Сентябрьнең икенче якшәмбесендә Россиядә Танкист көне билгеләп үтелә-танкистлар һәм танк төзүчеләрнең һөнәри бәйрәме, ул үз тарихын совет чорыннан алып бара. Россия Федерациясе Кораллы көчләренең һөнәри бәйрәмнәрен билгеләп үтү күркәм традициягә әверелде.Һәм бүген чын мәгънәсендә бөек бәйрәм-Танкист көне.

1946 елның көзге сентябрь көнендә Кызыл мәйдан брусчатка буенча 4 нче гвардия Кантемиров танк дивизиясенең корыч колоннасы сугышчан тәртиптә үтүгә 75 ел була.

12 сентябрь көнне Ямбулат мәдәният йортында Танкистлар көненә багышланган «Броня ныклы һәм танклар безнең тиз» дип исемләнгән бәйрәм чарасы булып узды.

Бәйрәм чарасы мәдәният йорты һәм авыл китапханәсе хезмәткәрләре Наталья Гущина, Нина Кудрявцева һәм Любовь Лидонова әзерләгән «Броня крепка һәм танки безнең быстры» әдәби-музыкаль композициядән башланды. Алар сугышчыларыбыз - Танкчылар Коновалов Николай Спиридонович, Салюков Степан Петрович, Советлар Союзы Герое Коновалов Семен Васильевич турында сөйләделәр.

Сугышчы-интернационалистларның район оешмасы җитәкчесе Сергей Плеханов, локаль сугышларда катнашкан Николай Бугорков бәйрәм белән котладылар. Сугышчы танкистларны мөһим дата белән котлап, алар билгеләп үткәнчә, бәйрәм вакыйгасы безне данлы тарихка кайтара, сугыш елларында үз гомерләрен һәм көчләрен кызганмаган кешеләрне искә ала. Танклар дошманны илнең бөтен объятный территориясе буйлап куганда, бер генә танкист та аның Россиядә яки Украинада туган җире турында уйламый.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: