Югары Ослан районында Урман хуҗалыгы министрының беренче урынбасары булып китте

2021 елның 16 сентябре, пәнҗешәмбе

Һөнәри бәйрәм, Урман хезмәткәре көне алдыннан, Илгизәр Зарипов, башкарылган эш нәтиҗәләре турында фикер алышу, киләчәккә планнар билгеләү һәм тармакның иң яхшы хезмәткәрләрен билгеләп үтү өчен, Идел буе урманчылыгы һәм Идел буе урман хуҗалыгы хезмәткәрләре белән очрашты.

Җыелыш башланыр алдыннан коллегалар, шулай ук Югары Ослан районы башлыгы урынбасары Сергей Осянин һәм Кайбыч районы Башкарма комитеты вәкиле Ришат Шакиров белән Илгизәр Зарипов агач утыртуда катнаштылар: административ бина янында алар урман тармагы оешуга 100 ел тулуга багышланган аллеяга нигез салдылар һәм зәңгәр чыршылар утырттылар. Аннан соң күптән түгел ремонт тәмамланган бинаны карадылар. Кабинетларны, коридорларны яңарту, иске тәрәзәләрне пластикка алыштыру, мич ягып җылытуга алмаштыру һ.б. ТР Урман хуҗалыгы министрлыгы карамагындагы учреждениеләрнең административ биналарын капиталь ремонтлау буенча республика программасы ярдәмендә мөмкин булды.

– Эш темпларын киметмәүегезне һәм дәүләт биреме кысаларында урманнарны саклау, яклау һәм яңадан торгызу буенча калган чараларны сыйфатлы башкаруны тәэмин итүегезне сорыйм, - диде Илгизәр Зарипов.

Котлауларга Сергей Осянин һәм Ришат Шакиров та кушылды. Алар шулай ук урман тармагы – безнең ата-бабаларыбызның күп буыннар тәҗрибәсе һәм традицияләре, безнең иң зур табигый байлыгыбыз, бәяләп бетергесез икътисадый һәм экологик, рухи һәм эмоциональ ресурсыбыз, дип билгеләп үттеләр.

Урманга сакчыл караш-ул, барыннан да элек, туган якка, монда яшәүче кешеләргә сакчыл караш. Ә иң мөһиме - бу эшкә бөтен гомерен багышлаган кешеләр бар. Һәм бу кешеләр Идел буе урманчылыгында һәм Идел буе урман хуҗалыгында эшлиләр.

Бу көнне башкарган мактауга лаеклы хезмәтләре өчен Павел Фокеев һәм Анатолий Васильевны Урман хуҗалыгы министрлыгының Мактау грамотасы белән бүләкләделәр, Рөстәм Ибраһимов һәм Ольга Сабирова Югары Ослан районы Башлыгының Рәхмәт хаты белән, ә Кайбыч районы башлыгының Мактау грамотасы белән Вениамин Киселев һәм Илназ Сабирҗанов бүләкләнде. Азат Бикбулатов, Вера Кокрова, Рифкать Галимуллин һәм Илдар Хәмидуллинга Идел буе урманчылыгы җитәкчелеге исеменнән Мактау грамоталары тапшырылды.

Шулай ук «иң яхшы участок урманчылыгы» номинациясендә Чулпан урманчылыгы да бүләкләнде. Евгений Чубаков – иң яхшы урман мастеры, ә иң яхшы белгеч-Миләүшә Жильцова.

Намуслы хезмәтләре, һөнәри осталыклары һәм Идел буе урманчылыгы тормышында актив катнашканнары өчен Гүзәлия Леонтьевага, Владимир Тихоновка, Борис Матвеевка, Сергей Андреевка, Семен Кудряшовка, Илдар Гыйләҗиевкә һәм Елена Исхаковага рәхмәт белдерелде.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: