Консультация-Татарстан Республикасы территориясендә метеорологик күренеш интенсивлыгы турында кисәтү

2023 елның 5 феврале, якшәмбе

Хөрмәтле гражданнар! «Татарстан Республикасының Гидрометеорология һәм әйләнә-тирәлеккә мониторинг идарәсе» фдбудан керде:

Консультация-5 февральдә 18 сәгатьтән 10 сәгатькә кадәр метеорологик күренешләрнең интенсивлыгы турында кисәтү. 2023 елның 6 феврале

2023 елның 6 февралендә кичен, төнлә һәм иртән Татарстан Республикасы территориясендә һәм Казанда урыны белән томан көтелә.

Томан вакытында:

Әгәр дә сез табигатьтә булганда томанның куеруын күрсәгез, урманда яки сулыкта ориентацияне югалтмас өчен чаралар күрергә кирәк.

Томан барлык юл хәрәкәтендә катнашучыларга куркыныч тудыра. Автомобиль томанында хәрәкәт иткәндә артык үзгәртеп корулардан, узып китүләрдән, алдан узудан баш тартырга кирәк.

Томан шартларында күпчелек юл-транспорт һәлакәтләре алда баручы транспорт белән була. Томанның ераклыкны каплавын исәпкә алу мөһим – гадәти дистанцияне арттыру, тизлекне киметү урынлы.

Каты тормоздан сакланырга кирәк: кирәк булса туктату тизлекне шома киметергә кирәк. Сез тормоз педалына берничә тапкыр басыгыз, Шулай итеп сезнең артта йөргән машина йөртүчеләрне кисәтүче сигнал биреп. Томан хәрәкәте вакытында машина йөртүчеләрнең арыганлыгы арта, саклык артык булмаячак.

Мөмкин булса, ерак юлларга барудан баш тартыгыз.

Җәяүлеләргә урамны билгеләнгән җәяүлеләр кичү урынында гына узарга киңәш ителә. Трассаны хәрәкәт итүче транспорт алдында узмаска, чөнки тайгак юл өслеге аркасында машинаның тормоз юлы сизелерлек арта. Транспорт агымына гына барыгыз. Кулланырга жилет югары видимости яки беркетергә бу кием световозвращающие элементлары. Игътибарлы һәм сак булыгыз!

Архив фотосы.

Теләсә нинди бәла килеп чыкса, сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрнең бердәм чакыру номерына – «112»гә мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек әйләнәсендә һәм шәһәр һәм кәрәзле телефоннардан бушлай кабул ителә.

Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының ТР буенча Баш идарәсенең" ышаныч телефоны " 8 (843) 288-46-96.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: