Район мәдәният йортында балалар сәнгать мәктәбенең отчет концерты узды

2024 елның 18 апреле, пәнҗешәмбе

Менә инде 40 елдан артык югары Ослан ДШИ тәрбияләнүчеләре тамашачы алдында үзләренең казанышларын күрсәтәләр. Бу яз да искәрмә түгел.

Концерт программасы башланыр алдыннан тамашачылар РДК фойесында сәнгать бүлеге укучыларының эшләрен карый ала. Аларның һәрберсе сәнгать турында үз күзаллаулары, ә эшләрне балаларның ихласлыгы һәм турыдан-турылыгы, иҗатка мәхәббәт һәм әйләнә-тирә дөньяның матурлыгын күрү осталыгы берләштерә. Барлык әсәрләр дә укытучылар Тимофей Тюрин һәм Дарья Гаврилова җитәкчелегендә башкарылган.

Отчет концертында 100 дән артык кеше, укытучылар, укучылар, мәдәният хезмәткәрләре катнашты. Уку елы башында балалар сәнгать мәктәбен учреждение педагогы Нина Антонова җитәкли. Нина Валентиновна өчен бу отчет концерты директор статусында беренче, аның дулкынлануы аңлашыла,»барысы да ничек узачак". Бәлки шуңа күрә «отчетник» ка әзерлекләр дә, репетицияләр дә ике тапкыр күбрәк булгандыр. Бер тапкыр да ялгышмыйча чыгыш ясау гына түгел, ә сәхнәгә чыгып, аннан китү дә мөһим бит. Һәм моны вак-төяк дип санаучылар, тамашачы бернәрсә дә сизмәячәк дип уйлап, ялгышалар. Директорга чараларны әзерләүдә ДШИ укытучысы Динара Галявиева ярдәмгә килә, сценарийны РДК режиссер-куючысы Ксения Анохина төзергә ярдәм итә. Алып баручылар да уңышсызлыкка очрамады, Илнур Галәвиев белән Анна Елисейчева дуэты сәхнәдә гармонияле карады.

Отчет концертын ТР атказанган мәдәният хезмәткәрләре Виктор һәм Кига Киреевлар җитәкчелегендәге "Өмет" ансамбле ачты. Алга чабып, ир белән хатынның һәм аларның укучыларының чыгышы һәрвакыт зур профессионализм белән аерылып торуын билгеләп үтәсем килә. Балалар да, сәхнәдә укытучылар да үзләрен иркен хис итәләр, җиңел уйныйлар, кәеф белән, музыканы тоялар.

Әмма бу кичне бу отчет концертының барлык төп геройлары турында да әйтергә мөмкин иде. Галимнәр күптәннән Талантсыз балалар булмый дигән фикергә килгәннәр. Һәр балада аның талантын еллар дәвамында ачачак шул ук утынны табарга кирәк. Балалар сәнгать мәктәбе коллективы чын музыка һәм бию бәйрәме оештырды. Балалар һәм педагоглар скрипкада, гитарада, баянда, аккордеонда, флейтада, рояльдә һәм башка уен коралларында виртуоз уйныйлар, матур җырлыйлар һәм бииләр. 20дән артык номер әзерләнгән һәм һәр чыгыш мавыктыргыч һәм сокландыргыч булган. Сәхнәгә бер-бер артлы халыкара, бөтенроссия, төбәк-ара, республика конкурслары лауреатлары һәм призерлары чыга. «Браво» ның көчле кычкырулары тынмады, тамашачылар алкышларга саранланмады.

Югары Ослан сәнгать мәктәбе ансамбль башкаруын үстерүгә аерым игътибар бирә. Сигез ел дәвамында мәктәптә арт-тандем республика инструменталь ансамбльләр конкурсы уза. Программада Гран-при кубогы иясе ДШИ укытучылары ансамбле матур нокта куйды. Аларның чыгышы мактаудан югарырак иде!

- Искиткеч концерт, мин бик күп уңай эмоцияләр алдым, - ди Югары Осланда яшәүче һәм оныгымның чыгышына сокланып карарга килгән совместием Лиля Корчагина. - 40 ел элек булган хәлләрне хәтерлим һәм коллективның бүген нинди дәрәҗәгә чыгуына сокланам. Балаларга да, педагогларга да яхшы!

Һичшиксез, балалар сәнгать мәктәбенең отчет концерты-елның иң якты вакыйгасы. Без талантлы балаларыбыз һәм аларның укытучылары белән горурланабыз, алар үзләрен яраткан эшләренә тулысынча багышлыйлар, яңа, кызыклы тарих битләре язарга вәгъдә итәләр, аларның һәрберсендә һәрвакыт музыка яңгыраячак!

Идел буе яңалыгы

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: