Югары Осланда "Куркынычсыз тәгәрмәч" конкурсында җиңүчеләрне атадылар

2024 елның 18 апреле, пәнҗешәмбе

Районда ел саен «Имин тәгәрмәч»хәрәкәтенең яшь инспекторлары отрядларының традицион конкурсы узды. Ярышлар Югары Ослан урта мәктәбендә узды.

Конкурста районның барлык мәктәпләреннән диярлек 16 ЮИД отряды катнашты. Ярышлар башланыр алдыннан район мәгариф бүлеге, дәүләт автоинспекциясе һәм «БДД»ДБУ хезмәткәрләре этапларны уңышлы узарга өндәделәр.

Юидовлыларга велосипедта фигуралы йөртүдә, тормыш иминлеге нигезләрендә, зыян күрүчеләргә беренче ярдәм күрсәтүдә үз белемнәрен һәм күнекмәләрен күрсәтергә, шулай ук отрядның иҗади визиткасын тәкъдим итәргә кирәк була.

Командаларның яртысыннан азы гына үзләрен иҗат этабында тәкъдим итә, шул ук вакытта бик кирәкле балларны югалта. Конкурс комиссиясе фикеренчә, иң яхшы визитканы Югары Ослан урта мәктәбе укучылары тәкъдим итте. ОБЖ этабында Октябрьскийдан килгән Юидовлылар иң яхшылар булдылар. Балалар алар белән теләсә кайсы походка барырга мөмкинлеген исбатладылар, һәм аларга стандарт булмаган хәлләр куркыныч түгел. «Беренче медицина ярдәме күрсәтү нигезләре» этабында медицина хезмәткәре Риан Хәйруллин (Иннополис мәктәбе) һәм Никита Левочкин (Карахуҗа мәктәбе) сорауларын барысыннан да яхшырак хәл иттеләр. Юл хәрәкәте кагыйдәләрен белүдә Руслан Галиәгберов (Олы Мәми мәктәбе) һәм Ирдәшева Азалия (Октябрь мәктәбе) Иң күп дөрес җаваплар бирделәр.

Ә «фигуралы велосипед йөртү» этабында, кызганычка каршы, балаларның әзерлеге начар булуы ачыкланды. Балалар бөтен җаваплылык белән киртәләр белән дистанцияне үтәргә тырыштылар, әмма хаталар һәм штраф вакыты булмаса, моны беркем дә эшли алмады. Соңрак, этапка йомгак ясаганда, аларның саны шаккатырды. Конкурска нәкъ менә практик яктан әзерлек бик аз.

Макулов мәктәбеннән бер кыз барысын да гаҗәпләндерде һәм шаккаттырды, ул дистанцияне бик сак кына үтеп, бер генә хата ясап, елады. Укытучылар, балалар һәм тамашачылар Камилә Әсәдуллинаны тынычландыра башладылар, ә бездән «Нигә күз яшьләреңне сарыф итәсең, ә бүләкләүдә шатлыктан нәрсә белән елыйсың? " дип ишеткәч.», елмаю. Сүз уңаеннан, нәкъ менә Камилия бу этапта кызлар арасында иң яхшысы булды. Малайлар арасында иң аз хаталарны Шеланг мәктәбеннән Захар Деменков ясаган.

Гомумән, барлык этапларны узу нәтиҗәләре буенча иң яхшы нәтиҗәләрне Глеб росихин (зур Меми), Анастасия Пруцкова (Коргуза), Әхмәтов Аяз (Иннополис) һәм София Синичкина (Шеланга) күрсәттеләр.

Гомуми команда нәтиҗәләре көтелмәгән булды. Лидерлар өчлеге, узган ел белән чагыштырганда, тулысынча үзгәрде. Әйтик, өченче урынны Карахуҗа мәктәбе укучылары алды, икенче урында-Иннополис мәктәбе укучылары, ә лидерлар-макуловлылар. Аларга конкурсның республика этабында район намусын якларга туры киләчәк.

Искәртеп узабыз, Макуловта мәгариф оешмалары тарафыннан балалар юл-транспорт травматизмын профилактикалау буенча эш лаеклы. Февральдә мәктәпкәчә учреждениеләр арасында «Яшел ут» конкурсында Макыл балалар бакчасы тәрбиячесе җиңүче булды. Һәм гомумән алганда, Макуловтагы балалар юл хәрәкәтенең иң дисциплиналы катнашучыларының берсе, чөнки биредә эш системалы һәм җаваплы бара, балалар безнең киләчәгебез һәм без аларның тормышы һәм сәламәтлеге өчен җаваплы.

Идел буе яңалыгы

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: