Татар Борнашы авылында Хәтер сәгате узды

2024 елның 19 апреле, җомга

18 апрельдә Татарское Бурнашево авылында махсус хәрби операция барышында һәлак булган Федоров Сергей Геннадьевичка багышланган Хәтер сәгате узды.
Федоров Сергей Геннадьевич 1984 елның 16 гыйнварында Татар Бурнашы авылында эшчеләр гаиләсендә туа. Җирле мәктәптә укый. Аны тәмамлагач, армиягә алына. Кайткач, заводта эшли. С.П. Горбунова. Профессиональ осталык ярышларында җиңү яулый. Аннары туган авылына кайта, Осиновская кош фабрикасында эшли башлый. Мобилизация башлангач, Сергей беренче исемлекләрдә була. Хәрби бурычын үтәгәндә ул 11 октябрьдә Харьков өлкәсенең Орлянка авылында һәлак була. Фидакарьлек, батырлык һәм батырлык өчен үлгәннән соң "Батырлык ордены"белән бүләкләнә.
Хәтер сәгате барышында тирән эчтәлекле шигырьләр һәм җырлар яңгырады. Алып баручылар Марина Бочкова һәм Елена Слушкина элеккеге мәктәпне тәмамлаучы һәм үз оешмасында катнашучы биографиясенең кызыклы һәм әһәмиятле фактлары турында сөйләделәр. Сергей турында истәлекләре белән сыйныфташы Лидия Аббязова һәм тарих укытучысы Ирина Дадыкина уртаклаштылар. Сугыш хәрәкәтләре ветераннары советы рәисе Сергей Плеханов һәм Югары Ослан районы ветераннар советы рәисе Римма Троицкая туганнарга ярдәм һәм үсеп килүче буынга үгет-нәсихәт сүзләрен әйттеләр. Шуннан соң барлык катнашучылар Ватан хакына гомерен биргән һәлак булган кешенең истәлеген бер минутлык тынлык белән хөрмәтләделәр.
Югары Ослан муниципаль районы башлыгы урынбасары Сергей Осянин һәм хәрби комиссар Рәшит Фәсхетдинов әти-әниләренә "Батырлык ордены" һәм бүләкләү документлары тапшырдылар. Бу бүләк Гаилә реликвиясе булачак һәм буыннан-буынга Федоров Сергейның туганнары буынына тапшырылачак.
Якташыбызга Мәңгелек хәтер һәм Дан!🙏🙏🙏

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: