Югары Ослан районы укучылары "иң яхшы экопродукт 2023 «номинациясендә» РосБиоТех" Халыкара конференциясе кысаларында Россия Фәннәр академиясе конкурсында җиңүчеләр булдылар

2024 елның 24 апреле, чәршәмбе

Югары Ослан муниципаль районының туристлык тармагын үстерү максатларында 2023 елның декабрендә «2024-2026 елларга Югары Ослан муниципаль районында туризм өлкәсен үстерү»программасы эшләнде һәм расланды. Программа Туризм һәм кунакчыллык милли проектын һәм туристик инфраструктураны үстерү төбәк проектын гамәлгә ашыру кысаларында эшләнгән.  Туристлык-рекреацион потенциалын бәяләү нәтиҗәләре буенча Югары Ослан районы туристлык юнәлешен, шул исәптән туризмның экологик төрен алып бару һәм үстерү өчен кирәкле характеристикалар җыелмасына ия.
Әлеге эш нәтиҗәсендә туризмны үстерүдә гражданнарның саны арта бара. 2024 елның 4 мартында Югары Ослан районында «иң яхшы инновацион проект» конкурсы нәтиҗәләре ясалды, анда «Татар Борнашы урта гомуми белем бирү мәктәбе» мбббуның 7 һәм 8 сыйныф укучылары Маргарита Соловьева һәм Александр Бурукин «өч елга үзәне»экологик-туристик проекты белән җиңүчеләр булдылар.
Югары Ослан муниципаль районы башлыгы Марат Зиатдинов ярдәме белән 2024 елның 18 апрелендә проект авторлары Мәскәү шәһәрендә «росбиотех» «сәнәгатьтә, авыл хуҗалыгында һәм сәламәтлек саклауда биотехнологияләр: заманча чакырулар һәм перспективалы үсеш юнәлешләре (Россия Фәннәр академиясенең 300 еллыгына)» дигән ХVII Халыкара биотехнология форумында катнаштылар. Маргарита һәм Александр "дисциплинаара караш нигезендә биотехнология өчен фәнни кадрлар әзерләү программасы" секциясендә чыгыш ясадылар һәм үз эшләренә югары бәя алдылар: диплом һәм «иң яхшы экопродукт 2023 «номинациясендә» росбиотех «Халыкара конференциясе җиңүчесе»алтын медале.
19 апрельдә Балалар ел саен үткәрелә торган «академиклар и. н.Блохина һәм Н. н.Блохинаның истәлекле укулары» конференциясендә катнаштылар, анда Угодчиков Григорий Андреевич (Россия Федерациясе Медицина-Техник Фәннәр Академиясе академигы һәм вице-президенты, И. академик И.Н. Блохина, физика-математика фәннәре докторы) проект авторларына рәхмәт белдерә һәм балаларга әлеге проектны практик юнәлештә үстерүдә ярдәм һәм хезмәттәшлек тәкъдим итә. Балалар форумны һәм конкурсны оештыручыларга һәм катнашучыларга рәхмәт белдерделәр һәм хәзерге вакытта туризмны үстерү буенча эш алып барыла торган Югары Ослан районының Татар Борнашы авыл җирлегенә килергә чакырдылар.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: